۱۳۸۶ دی ۲۱, جمعه

عكس هاي زيبايي از محمدرضا شاه و شهبانو فرح

به نام ايزد پاك

فرح دیبا (زاده ۲۲ مهر ماه سال ۱۳۱۷ برابر 14 اکتبر 1938 ) سومین همسر محمد رضا شاه پهلوي است. طرفداران سلطنت پهلوی او را «علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی» می‌خوانند.
فرح فرزند قطبي و سهراب ديبا (از خاندان دیبا) در روز 22مهر ماه سال 1317 در تهران به دنیا آمد. او درکودکی پدرش را بر اثر بیماری سرطان از دست داد. او پس از اتمام تحصیل در مدرسه ژاندارك و دبیرستان رازی تهران، به همراه پسر دایی‌اش رضا قطبي برای ادامه تحصیل راهی فرانسه شد و در رشته معماری ادامه تحصیل داد. وی پس از مدتی تحصیلات خود را در پاریس رها نمود و در آبان سال ۱۳۳۸ با محمدرضا شاه پهلوي که به تازگی از همسر دوم خود ثريا اسفندياري جدا شده بود ازدواج کرد. در همان سال او به عنوان اولين ملكه ايران تاجگذاري نمود. او ۴ فرزند به نامهای رضا، فرحناز، عليرضا و ليلا به دنیا آورد. یک ماه قبل از انقلاب 1357 و با اوج گیری اعتراضات مردمی، وی همراه با شوهرش ایران را ترک کرد و در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا و فرانسه(پاريس) زندگی میکند.
برخی از مکان هایی که به دستور او ساخته شد، عبارت‌اند از:

تئاتر شهر تهران
موزه ي هنرهاي معاصر تهران
پارك ملت(پارک شاهنشاهی سابق)
برج میدان شهیاد که اکنون به نام ميدان آزادي شناخته می شود.
پارك سنگي جمشيديه
كانون پرورش فكري كودك و نوجوان
فرهنگسراي نياوران


در آستانه مراسم تاجگذاري شاه و بنا بر قوانين دربار ايران نشان درجه ي يك آريامهر به افتخار فرح ايجاد شد و وي اولين دريافت كننده اين نشان بود. اين نشان جايگزين نشان هفت پيكر شد كه به افتخار ثريا اسفندياري همسر سابق شاه درست شده بود فرح نخستین زن مسلمان بود که تاج پادشاهی بر سر نهاد.كارت عروسي رضاشاه و شهبانو فرح

ما فرزندان ایران امروز ارتش شاهنشاهی را تشکیل میدهیم
و شاهنشاهی ده هزارساله را به این مرزو بوم باز خواهیم گرداند